Schönburg – Waldenburg
5.4.2018
Trauttsmansdorffové
5.4.2018

Hochbergové

Teprve získáním panství Antonínem Josefem Tadeášem svobodným pánem (baronem) Hochbergem z Hennersdorfu v r. 1817 panství začalo prosperovat. Zchátralý zámek nechal baron zakrýt kulisou převýšeného objektu na rohu náměstí s výraznou atikou v pozdně klasicistním stylu nazývaný Hochbergovo obydlí a na zámku provedl výrazné úpravy a dostavby.
   Za jeho potomků bylo nevyužívané 2. patro hlavní zámecké čtyřkřídlé budovy v r. 1843 pro špatný stav zdiva rozebráno a zámek tak o patro snížen a provedeny nové sedlové střechy. Sutě z demolic byly pak využity k zásypu parkánu a vypuštěného rybníka Meyer, který byl upraven na park.
   Baronova dcera Marie baronka Hochbergová provdaná za Matěje rytíře Riese – Stallburga již později spravovala panství ze svého sídla na zámku v Panenských Břežanech u Prahy. Panství po r. 1849 přešlo s vrchnostenským úřadem na státní správu a okresní úřad v Jindř. Hradci a zámek se stal součástí novobystřického velkostatku.

    Prostory v patře Hochbergova obydlí byly dle soupisu inventáře z r. 1881 rozděleny na pokoje pro hosty (podle barev – modrý, zelený, bílý a šedý), panstvo mělo vlastní prostory – hrabě pracovnu s kabinetem, malou místnost – pokoj pro spaní, velkou místnost – dětský pokoj, velkou jídelnu (Tafelzimmer) a 2 salony – modrý a zelený, vše doplněné pokojem pro sloužícího s komorami.

Comments are closed.

Aktuální dění do vaší e-mailové schránky. Buďte v obraze

Novinky o tom, co nového se děje na zámku